2M801-008-16NF9-4SB
Mfr.Part #
2M801-008-16NF9-4SB
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
9-4
Resistance :
2.801MOhm
Number of Contacts :
4
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
4
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
B
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
2M801-008-16NF9-4SB Overview
2M801-008-16NF9-4SB Features
2M series
2M801-008-16NF9-4SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-008-16NF9-4SB Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER