2M801-008-16M8-2SA
Mfr.Part #
2M801-008-16M8-2SA
Description
CONN PLUG FMALE 2POS GOLD CRIMP
Resistance :
2.801MOhm
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
2
Number of Contacts :
2
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
8-2
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 2 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-008-16M8-2SA Overview
2M801-008-16M8-2SA Features
2M series
2M801-008-16M8-2SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-008-16M8-2SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER