2M801-008-16M17-14SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M801-008-16M17-14SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
14
Shell Size - Insert :
Insulation Resistance :
5GOhm
Series :
2m
Contact Material :
COPPER ALLOY
Resistance :
2.801MOhm
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Style :
Socket
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Silver
Number of Contacts :
14
Current Rating (Amps) :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
2M801-008-16M17-14SC Overview
2M801-008-16M17-14SC Features
2M series
2M801-008-16M17-14SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-008-16M17-14SC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER