2M801-007-26ZNU9-19SA
Mfr.Part #
2M801-007-26ZNU9-19SA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Cable Opening :
0.500 (12.70mm)
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Resistance :
2.801MOhm
Color :
Black
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
19
Shell Size - Insert :
9-19
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Gold
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
2M801-007-26ZNU9-19SA Overview
2M801-007-26ZNU9-19SA Features
2M series
2M801-007-26ZNU9-19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26ZNU9-19SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER