2M801-007-26ZN13-7PA
Mfr.Part #
2M801-007-26ZN13-7PA
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
13-7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
Olive Drab
Cable Opening :
0.650 (16.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
16
Number of Contacts :
7
Shell Finish :
Olive Drab Zinc Nickel
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
7
Contact Style :
Pin
Free Hanging (In-Line)
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Olive Drab Zinc Nickel Bulk A Threaded
2M801-007-26ZN13-7PA Overview
2M801-007-26ZN13-7PA Features
2M series
2M801-007-26ZN13-7PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26ZN13-7PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER