2M801-007-26NF6-7SA
Mfr.Part #
2M801-007-26NF6-7SA
Description
CONN PLUG FMALE 7POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Contacts :
7
Cable Opening :
0.290 (7.37mm)
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
7
Published :
2011
Resistance :
2.801MOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
6-7
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
2M801-007-26NF6-7SA Overview
2M801-007-26NF6-7SA Features
2M series
2M801-007-26NF6-7SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26NF6-7SA Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER