2M801-007-26NF13-37SB
Mfr.Part #
2M801-007-26NF13-37SB
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
2.801MOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
Current Rating (Amps) :
5A
Cable Opening :
0.650 (16.50mm)
Published :
2011
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Size - Insert :
13-37
Number of Positions :
37
Number of Contacts :
37
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
2M801-007-26NF13-37SB Overview
2M801-007-26NF13-37SB Features
2M series
2M801-007-26NF13-37SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26NF13-37SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER