2M801-007-26M7-10PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M801-007-26M7-10PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Contacts :
10
Cable Opening :
0.390 (9.91mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Pin
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
7-10
Orientation :
A
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
10
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
5GOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Published :
2011
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Pins :
23
Series :
2m
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-007-26M7-10PA Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the 2M Series.Devices with 23 pins are available.In many ways, its Backshell, Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.In this case, the device operates at -65°C~150°C Operating Temperature.
2M801-007-26M7-10PA Features
2M series
2M801-007-26M7-10PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26M7-10PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER