2M801-007-26M6-4SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M801-007-26M6-4SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Stock
73
In Stock :
73
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Number of Positions :
4
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Insulation Resistance :
5GOhm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Published :
2013
Number of Contacts :
4
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Socket
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Resistance :
2.801MOhm
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
6-4
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.290 (7.37mm)
Gender :
FEMALE
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
2m
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-007-26M6-4SA Overview
2M801-007-26M6-4SA Features
2M series
2M801-007-26M6-4SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26M6-4SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER