2M801-007-26M21-12SB
Mfr.Part #
2M801-007-26M21-12SB
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Positions :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Contacts :
12
Gender :
FEMALE
Published :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
B
Cable Opening :
1.135 (28.83mm)
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
2M801-007-26M21-12SB Overview
2M801-007-26M21-12SB Features
2M series
2M801-007-26M21-12SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26M21-12SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER