2M801-007-26M17-85SA
Mfr.Part #
2M801-007-26M17-85SA
Description
CONN PLUG FMALE 85POS GOLD CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Cable Opening :
0.850 (21.59mm)
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
17-85
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
COPPER ALLOY
Resistance :
2.801MOhm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Number of Contacts :
85
Current Rating (Amps) :
5A
Published :
2011
Number of Positions :
85
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 85 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-007-26M17-85SA Overview
2M801-007-26M17-85SA Features
2M series
2M801-007-26M17-85SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26M17-85SA Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER