2M801-007-26M16-55SA
Mfr.Part #
2M801-007-26M16-55SA
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Contacts :
55
Orientation :
A
Number of Positions :
55
Contact Style :
Socket
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
16-55
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.805 (20.45mm)
Published :
2011
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Electroless Nickel
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-007-26M16-55SA Overview
2M801-007-26M16-55SA Features
2M series
2M801-007-26M16-55SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26M16-55SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER