2M801-007-26M16-55PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M801-007-26M16-55PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
2m
Contact Style :
Pin
Orientation :
B
Published :
2011
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
16-55
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Pins :
23
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
5GOhm
Number of Contacts :
55
Gender :
Male
Cable Opening :
0.805 (20.45mm)
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
2M801-007-26M16-55PB Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number 2M belongs to the 2M Series.A 23 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Backshell, Coupling Nut, Self Locking feature.This device operates at a temperature of -65°C~150°C.
2M801-007-26M16-55PB Features
2M series
2M801-007-26M16-55PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26M16-55PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER