2M801-007-26M10-26SA
Mfr.Part #
2M801-007-26M10-26SA
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
76
In Stock :
76
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Number of Contacts :
26
Contact Style :
Socket
Series :
2m
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
10-26
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
2.801MOhm
Number of Positions :
26
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cable Opening :
0.560 (14.22mm)
Published :
2013
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-007-26M10-26SA Overview
2M801-007-26M10-26SA Features
2M series
2M801-007-26M10-26SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-26M10-26SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER