2M801-007-16NF7-10AA
Mfr.Part #
2M801-007-16NF7-10AA
Description
CONN PLUG HSNG MALE 10POS INLINE
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
23
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Orientation :
A
Number of Contacts :
10
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Backshell, Coupling Nut
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Published :
2011
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
7-10
Number of Positions :
10
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Pins :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 10 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 2M
2M801-007-16NF7-10AA Overview
2M801-007-16NF7-10AA Features
2M series
2M801-007-16NF7-10AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-16NF7-10AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT