2M801-007-16NF13-7PA
Mfr.Part #
2M801-007-16NF13-7PA
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
Stock
26
In Stock :
26
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
7
Cable Opening :
0.650 (16.50mm)
Number of Pins :
16
Gender :
Male
Published :
2011
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
13-7
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
7
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Termination :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Series :
2m
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
2M801-007-16NF13-7PA Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number 2M belongs to the 2M Series.A 16 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Backshell, Coupling Nut feature.This device operates at a temperature of -65°C~150°C.
2M801-007-16NF13-7PA Features
2M series
2M801-007-16NF13-7PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-16NF13-7PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER