2M801-007-16NF13-37AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M801-007-16NF13-37AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 37POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
37
Insulation Resistance :
5GOhm
Housing Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
2m
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
23
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Shape :
Circular
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Number of Contacts :
37
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
23
Contact Plating :
Gold
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 2M
2M801-007-16NF13-37AA Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the 2M Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Backshell, Coupling Nut is maintained.The device is equipped with 23 pins.
2M801-007-16NF13-37AA Features
2M series
2M801-007-16NF13-37AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-16NF13-37AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT