2M801-007-16M9-200PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M801-007-16M9-200PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Current Rating (Amps) :
5A 13A
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Cable Opening :
0.500 (12.70mm)
Orientation :
B
Insulation Resistance :
5GOhm
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Style :
Pin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
6
Number of Positions :
6
Series :
2m
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
16
Termination :
Crimp
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
2M801-007-16M9-200PB Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the 2M Series.There are 16 pins on the device.Several benefits come from the Backshell, Coupling Nut feature.Devices operate at -65°C~150°C operating temperatures.
2M801-007-16M9-200PB Features
2M series
2M801-007-16M9-200PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-16M9-200PB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER