2M801-007-16M6-6SC
Mfr.Part #
2M801-007-16M6-6SC
Description
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP
Current Rating (Amps) :
5A
Orientation :
C
Resistance :
2.801MOhm
Shell Size - Insert :
6-6
Number of Positions :
6
Cable Opening :
0.290 (7.37mm)
Number of Contacts :
6
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielded
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
2M801-007-16M6-6SC Overview
2M801-007-16M6-6SC Features
2M series
2M801-007-16M6-6SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-16M6-6SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER