2M801-007-16M6-23SC
Mfr.Part #
2M801-007-16M6-23SC
Description
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Cable Opening :
0.290 (7.37mm)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
C
Resistance :
2.801MOhm
Number of Contacts :
3
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Size - Insert :
6-23
Number of Positions :
3
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
2M801-007-16M6-23SC Overview
2M801-007-16M6-23SC Features
2M series
2M801-007-16M6-23SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-16M6-23SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER