2M801-007-16M16-55SB
Mfr.Part #
2M801-007-16M16-55SB
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Orientation :
B
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
55
Number of Contacts :
55
Resistance :
2.801MOhm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Cable Opening :
0.805 (20.45mm)
Threaded
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
2M801-007-16M16-55SB Overview
2M801-007-16M16-55SB Features
2M series
2M801-007-16M16-55SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-007-16M16-55SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER