2M140ZHB0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M140ZHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 140V 2W DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power - Max :
2W
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Impedance-Max :
500Ohms
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Tolerance :
±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
140V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 106.4V
Datasheets
2M140ZHB0G
Taiwan Semiconductor 2M140ZHB0G
500Ohms ±5% 500nA @ 106.4V -55°C~175°C TJ DO-204AC, DO-15, Axial
2M140ZHB0G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 106.4V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 140V.
2M140ZHB0G Features
reverse leakage current of 500nA @ 106.4V
500nA @ 106.4V is the maximum voltage (Tol)