2M11ZHB0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M11ZHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 11V 2W DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 8.4V
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11V
Power - Max :
2W
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Impedance-Max :
4Ohms
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
2M11ZHB0G
Taiwan Semiconductor 2M11ZHB0G
4Ohms ±5% 1μA @ 8.4V -55°C~175°C TJ DO-204AC, DO-15, Axial
2M11ZHB0G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 8.4V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11V.
2M11ZHB0G Features
reverse leakage current of 1μA @ 8.4V
1μA @ 8.4V is the maximum voltage (Tol)