2EZ8.2D2/TR8
Mfr.Part #
2EZ8.2D2/TR8
Description
DIODE ZENER 8.2V 2W DO204AL
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±2%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Power - Max :
2W
Base Part Number :
2EZ8V2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance-Max :
2.3Ohms
Datasheets
2EZ8.2D2/TR8
Microsemi 2EZ8.2D2/TR8
2.3Ohms ±2% 5μA @ 6V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ8.2D2/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 6V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 8.2V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
2EZ8.2D2/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6V
5μA @ 6V is the maximum voltage (Tol)