2EZ5.1D10/TR8
Mfr.Part #
2EZ5.1D10/TR8
Description
DIODE ZENER 5.1V 2W DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 38.8V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
48Ohms
Base Part Number :
2EZ51
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Power - Max :
2W
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
2EZ5.1D10/TR8
Microsemi 2EZ5.1D10/TR8
48Ohms ±10% 500nA @ 38.8V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ51D10/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 500nA @ 38.8V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 51V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
2EZ51D10/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 38.8V
500nA @ 38.8V is the maximum voltage (Tol)