2EZ22D10E3/TR8
Mfr.Part #
2EZ22D10E3/TR8
Description
DIODE ZENER 22V 2W DO204AL
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±10%
500nA
Power - Max :
2W
Impedance :
12Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 16.7V
Base Part Number :
2EZ22
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
2W
Zener Voltage :
22V
Published :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22V
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 3 weeks ago)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance-Max :
12Ohms
Datasheets
2EZ22D10E3/TR8
Microsemi 2EZ22D10E3/TR8
12Ohms ±10% 22V 500nA @ 16.7V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ22D10E3/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 16.7V.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 22V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
2EZ22D10E3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 16.7V
500nA @ 16.7V is the maximum voltage (Tol)