2ED020I12FAXUMA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2ED020I12FAXUMA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
36-BSSOP (0.295, 7.50mm Width), 32 Leads
Datasheet
Download
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDG DSO36-58
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Gate Drivers
Width :
7.5mm
Voltage - Supply :
13V~20V
Series :
EiceDRIVER™
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage1-Nom :
15V
Current - Peak Output (Source, Sink) :
2.4A 2.4A
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
32
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Output Current :
2A
Terminal Pitch :
0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Propagation Delay :
195 ns
Gate Type :
IGBT, N-Channel, P-Channel MOSFET
Input Type :
Inverting, Non-Inverting
Pin Count :
32
Built-in Protections :
TRANSIENT; OVER CURRENT; UNDER VOLTAGE
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Logic Voltage - VIL, VIH :
1.5V 3.5V
Driven Configuration :
Half-Bridge
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
1200V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Rise / Fall Time (Typ) :
30ns 50ns
Halogen Free :
Halogen Free
Max Output Current :
2.4A
ECCN Code :
EAR99
Output Peak Current Limit-Nom :
2A