2BZX84C6V8
Mfr.Part #
2BZX84C6V8
Description
ZENER SOT-23 6.8V 0.3W 5%
Diodes - Zener - Arrays
Surface Mount :
yes
ZENER DIODE
Configuration :
COMMON ANODE, 2 ELEMENTS
Number of Terminals :
3
JEDEC-95 Code :
TO-236
HTS Code :
Working Test Current :
5 mA
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Number of Elements :
2
Power Dissipation-Max :
0.3 W
Voltage Tol-Max :
5%
ECCN Code :
EAR99
Dynamic Impedance-Max :
15 Ω