299D106X06R3BB1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
299D106X06R3BB1
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial - 3 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10μF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
Radial - 3 Leads
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Voltage - Rated :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
7.1mm
Manufacturer Size Code :
B
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Series :
TANTALEX®, 299D
Size / Dimension :
0.280Lx0.200W 7.10mmx5.08mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Length :
4.75mm
Type :
Conformal Coated
Mounting Type :
Through Hole
Height :
9.14mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C