293D156X96R3B2TE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
293D156X96R3B2TE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 15UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
15μF
Depth :
2.8mm
Length :
3.5mm
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.06
Height Seated (Max) :
0.083 2.11mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Type :
Molded
Voltage :
6.3V
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Height :
1.9mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
900nA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
180mA
Published :
Series :
TANTAMOUNT®, 293D
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Manufacturer Size Code :
B
Polarity :
Polar
Mount :
PCB, Surface Mount
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
Dissipation Factor :
6 %
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
13 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Datasheets
293D156X96R3B2TE3
Introducing Tantalum Capacitors Vishay / Sprague 293D156X96R3B2TE3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Voltage:6.3V, Number of Pins:2, Package / Case:1411 (3528 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, 293D156X96R3B2TE3 pinout, 293D156X96R3B2TE3 datasheet PDF, 293D156X96R3B2TE3 amp .Beyond Tantalum Capacitors Vishay / Sprague 293D156X96R3B2TE3 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.