293D105X0050C2TE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
293D105X0050C2TE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 20% 50V 2312
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.8mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
500nA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.6Ohm
Series :
TANTAMOUNT®, 293D
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Dissipation Factor :
4 %
Depth :
3.2mm
Capacitance :
1μF
Published :
2008
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Terminal Shape :
J BEND
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tan Delta :
0.04
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
110mA
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm