29350B153JO0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
29350B153JO0
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP MICA 15000PF 5KV 5% DISK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Unclassified
Package :
Bulk
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
Mica
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Product Status :
Active
Package Shape :
CYLINDRICAL PACKAGE
Terminal Shape :
Binding Post
Negative Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
5000 V
Diameter :
88.9 mm
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
5 %
RoHS :
N
Reference Standard :
MIL-C-5
Termination Style :
Screw
Capacitor Type :
MICA CAPACITOR
Capacitance :
0.015 uF
Product :
Mica HV and High Current Capacitors
Positive Tolerance :
5%
Mounting Feature :
Chassis Mount
Series :
293
Length :
63.5 mm
Datasheets
29350B153JO0
293 Series 0.015 uF MICA Capacitor 5 %
29350B153JO0 Overview
5% provides a positive tolerance.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 5000 V.5% is provided as the negative tolerance.
29350B153JO0 Features
the positive tolerance of 5%
the negative tolerance of 5%
29350B153JO0 Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics
29350B153JO0 applications of Mica & PTFE Capacitors.
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ