28642006RP2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
28642006RP2
Manufacturer
NorComp
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Post :
Tin
Height :
4.31mm
Mount :
Surface Mount
Length :
20.1mm
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Lead Free :
Lead Free
Housing Color :
Black
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tube
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
1A
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle
Published :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Termination :
Solder
Width :
4mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Contact Type :
Female Socket
Pbfree Code :
yes
Number of Positions Loaded :
All
Housing Material :
Nylon
Lead Pitch :
2mm
Datasheets
28642006RP2
NorComp 28642006RP2
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 20 Positions Female Socket