280-CR10-750-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
280-CR10-750-RC
Manufacturer
Xicon
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 750 OHM 5% 10W AXIAL
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Xicon
Product Category :
Through Hole Resistors
Features :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Package :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Package / Case :
Axial
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Length :
49 mm
Resistance :
750 Ohms
Failure Rate :
Technology :
Wirewound
Diameter :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
10 mm
Temperature Coefficient :
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
10 W
Series :
CR-RC
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Lead Diameter :
0.75 mm
Product Type :
Wirewound Resistors
Number of Terminations :
2
Brand :
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
10W
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Base Product Number :
280-CR10
Subcategory :
Resistors
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Termination Style :
Type :
Cement Power Resistor
Height :
9 mm
Supplier Device Package :
Datasheets
280-CR10-750-RC
Xicon 280-CR10-750-RC
750 Ohms, 10W, Wirewound,