28-C300-00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
28-C300-00
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Number of Positions or Pins (Grid) :
28 (2 x 14)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Length :
1.016mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Contacts :
28
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
3A
Packaging :
Bulk
Feature :
Closed Frame
Number of Pins :
28
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Termination Post Length :
0.040 1.02mm
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
EJECT-A-DIP™
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Lead Pitch :
2.54mm
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Contact Material - Post :
Brass
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Datasheets
28-C300-00
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 28-C300-00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, 28-C300-00 pinout, 28-C300-00 datasheet PDF, 28-C300-00 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 28-C300-00 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH