2641SLH/2A212000L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2641SLH/2A212000L0
Manufacturer
APEM Inc.
Description
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Series :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
16A AC 15A DC
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Actuator Marking :
No Marking
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Current Rating :
15A
Throw Configuration :
DPST
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Switch Function :
On-Off
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Electrical Life :
10,000 Cycles
Actuator Type :
Flat
Circuit :
DPST
Voltage - Rated DC :
12V
Color - Actuator/Cap :
Black
Voltage - Rated AC :
125V