25ZT33MTA5X11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25ZT33MTA5X11
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current :
50mA
Voltage - Rated :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
50mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Life (Hours) :
1000 hours
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Mount :
Through Hole
Series :
ZT
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
33μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
400mOhm
Datasheets
25ZT33MTA5X11
Rubycon 25ZT33MTA5X11
ZT 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 50mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~125°C Polar 2.0066mm Radial, Can