25CTQ045STRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25CTQ045STRL
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Pin Count :
3
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Average Rectified Current :
15A
Number of Phases :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Qualification Status :
Not Qualified
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Forward Voltage :
710mV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Forward Current :
30A
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.75mA @ 45V
Element Configuration :
Common Cathode
Base Part Number :
25CTQ045
Mount :
Surface Mount
Published :
Diode Type :
Schottky
Application :
High Power
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Current Rating :
30A
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
45V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Number of Pins :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560mV @ 15A
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
900pF
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
1.75mA
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
990A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Number of Elements :
2
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Lead Free :
Contains Lead
Peak Non-Repetitive Surge Current :
990A
Datasheets
25CTQ045STRL
Vishay 25CTQ045STRL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 15A 45V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
25CTQ045STRL Overview
A forward voltage of 710mV will enable the device to operate.A forward voltage of 30A will enable the device to operate.Using the part, you can draw a current of 30A.Approximately 900pF farads of capacitance are present in this device.Array is powered by a reverse voltage peak of 1.75mA.
25CTQ045STRL Features
710mV forward voltage
900pF farads
a peak voltage of 1.75mA
a reverse voltage peak of 1.75mA
25CTQ045STRL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
25CTQ045STRL applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23