2518066007Y3
Mfr.Part #
2518066007Y3
Manufacturer
Fair-Rite Products Corp.
Package / Case
1806 (4516 Metric)
Description
FERRITE BEAD 1806 1LN
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Fair-Rite Products Corp.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Material :
Ferrite
Length :
4.5mm
Height :
1.6mm
Frequency :
100MHz
Package / Case :
1806 (4516 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Test Frequency :
100MHz
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
25%
DC Resistance (DCR) (Max) :
40mOhm
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
1806
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Lines :
1
ECCN Code :
EAR99
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Filter Type :
Signal Line
Size / Dimension :
0.177Lx0.063W 4.50mmx1.60mm
Current Rating :
3A
Case Code (Metric) :
4516
Published :
Number of Functions :
1
Max DC Current :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip Bead
Additional Feature :
STANDARD SIGNAL SPEED
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Impedance :
60Ohm
HTS Code :
Datasheets
2518066007Y3
Fair-Rite Products Corp. 2518066007Y3
Manufacturer related products
    FERRITE CORE
    FERRITE CORE SOLID 2.39MM
    FERRITE CORE 145OHM SOLID 4.90MM
    FERRITE CORE
    FERRITE CORE MULTI-APERTURE
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN