2512R-183J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2512R-183J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 394MA 2.6 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Shielding :
No
Max DC Current :
394mA
JESD-609 Code :
e1
Size / Dimension :
0.255Lx0.105W 6.48mmx2.67mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±5%
Depth :
2.67mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
394mA
Mount :
Surface Mount
Published :
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Inductance :
18μH
Case/Size Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2-SMD
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Ferrite
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.79mm
Test Frequency :
2.5MHz
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
2512R
Current - Saturation :
296mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
2512R-183J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD