2512R-153J
Mfr.Part #
2512R-153J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 15UH 474MA 1.8 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±5%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Series :
2512R
Mount :
Surface Mount
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Test Frequency :
2.5MHz
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
15μH
Published :
Current - Saturation :
355mA
Case/Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
474mA
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Depth :
2.67mm
Height :
2.79mm
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Current Rating :
474mA
JESD-609 Code :
e1
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.255Lx0.105W 6.48mmx2.67mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2-SMD
Datasheets
2512R-153J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD