2512R-122J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2512R-122J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 1.39A 210MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.255Lx0.105W 6.48mmx2.67mm
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
No
Pbfree Code :
yes
Current - Saturation :
1.04A
Case/Size Code :
Inductance :
1.2μH
Height :
2.79mm
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
1.39A
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
7.9MHz
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
2512R
Published :
JESD-609 Code :
e1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Package / Case :
2-SMD
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
2.67mm
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
1.39A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
2512R-122J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD