2512-223J
Mfr.Part #
2512-223J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 22UH 340MA 3.5 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Max DC Current :
340mA
Shielding :
No
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
2.5MHz
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Inductance :
22μH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.79mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.255Lx0.105W 6.48mmx2.67mm
Current Rating :
340mA
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
DC Resistance (DCR) :
3.5Ohm Max
Depth :
2.67mm
Published :
Pbfree Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation :
255mA
Datasheets
2512-223J
2512-223J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD