2512-182H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2512-182H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8UH 1.18A 290MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±3%
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current - Saturation :
890mA
Inductance :
1.8μH
HTS Code :
Series :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
2.79mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
No
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.255Lx0.105W 6.48mmx2.67mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.67mm
Test Frequency :
7.9MHz
Max DC Current :
1.18A
Pbfree Code :
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case/Size Code :
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
1.18A
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
2512-182H
2512-182H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD