2512-123J
Mfr.Part #
2512-123J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 12UH 503MA 1.6 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
377mA
Height :
2.79mm
Length :
6.477mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
503mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
2-SMD
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Depth :
2.67mm
Size / Dimension :
0.255Lx0.105W 6.48mmx2.67mm
Current Rating :
503mA
Test Frequency :
2.5MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
12μH
Radiation Hardening :
No
Series :
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
503mA
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Published :
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Width :
2.667mm
Datasheets
2512-123J
2512-123J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD