2510R-10H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2510R-10H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 270NH 510MA 400MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.255Lx0.105W 6.48mmx2.67mm
Depth :
2.67mm
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Height :
2.79mm
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Material - Core :
Phenolic
Inductance :
270nH
Package / Case :
2-SMD
Tolerance :
±3%
Height Seated (Max) :
0.110 2.79mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Max DC Current :
510mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
JESD-609 Code :
e1
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
25MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
No
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Frequency - Self Resonant :
440MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Series :
2510R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Q Factor :
25
Q @ Freq :
25 @ 25MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
510mA
Datasheets
2510R-10H
2510R-10H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD