250VXH680MEFC22X50
Mfr.Part #
250VXH680MEFC22X50
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.45A @ 120Hz
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
680μF
Tolerance :
±20%
Series :
VXH
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.675A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
VXH 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In