250R05L240FV4T
Mfr.Part #
250R05L240FV4T
Description
CAP CER 24PF 25V NP0 0201
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-609 Code :
e3
L
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
Capacitance :
24pF
Surface Mount
Multilayer :
yes
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
C0G
HTS Code :
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
250R05L240FV4T
Johanson Technology 250R05L240FV4T
L 24pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
250R05L240FV4T Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
250R05L240FV4T Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V