250LLE4.7MEFC8X9
Mfr.Part #
250LLE4.7MEFC8X9
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RAD TH
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
53mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
106mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
4.7μF
Voltage - Rated :
250V
Polarization :
Polar
Series :
LLE
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
250LLE4.7MEFC8X9
Rubycon 250LLE4.7MEFC8X9
LLE 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can