250KEVD6AFPW
Mfr.Part #
250KEVD6AFPW
Manufacturer
TE Connectivity Corcom Filters
Description
KEV 250A 2S SP WYE 440 VAC
Manufacturer :
TE Connectivity Corcom Filters
Product Category :
Power Line Filter Modules
Base Product Number :
250KEVD10
Series :
KEV
Configuration :
Two Stage
Voltage - Rated AC :
440V
Product Status :
Active
Mounting Type :
Chassis Mount
Package :
Box
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Filter Type :
Three Phase (Wye)
Approval Agency :
CSA, UL
Frequency - Operating :
50/60Hz
Termination Style :
Threaded Post (M10)
Current :
250 A
Datasheets
250KEVD6AFPW
Manufacturer related products
    CORD 18AWG 5-15P - 320-C13 7.50'
    POWER CONN ASSY P SER 2 6" WIRE
    POWER ENTRY MOD M SER 8.5" LEADS
    GA310 DA PLUG ASSY=F6824
    CABLE ASSEMBLY 4POS W/6" LEAD
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH